Nu țin partea niciunuia dintre candidații la alegerile prezidențiale.
Faptele sunt clare: Nicușor Dan a câștigat și este acum președintele României. George Simion a obținut un scor remarcabil în județul Neamț, dar a pierdut în municipiile Piatra Neamț, Roman, orașul Târgu Neamț și în câteva comune. A pierdut, fără ca cineva să conteste acest lucru. Și, trebuie spus, a pierdut pe mâna lui. În turul II, oamenii au votat mai calculat, mai atent, mai rațional.
Dar când un deputat care reprezintă județul Neamț în Parlamentul României, care este prezent sistematic, în numele nemțenilor și în virtutea funcției, pe la multele evenimente locale, la care are meritul de a sta în primul rând, că e parlamentar de Neamț, împarte – după alegeri – electoratul în ”ai noștri” și ”ai lui Nicușor Dan” mi se pare cam mult.
Este grav. Ne întrebăm: am pierdut, ca societate, busola demnității, a diplomației și a corectitudinii?

Politicienii vor voturi. Este firesc. Trăim într-o democrație și e normal să își dorească să câștige încrederea oamenilor. Dar ce nu e normal este ca, odată ce nu le iese cum își doresc, să înceapă să arunce cu noroi. Până la urmă, conform Constituției României ”Președintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret și liber exprimat”. Sau nu mai este așa?
AUR Neamț, sau măcar doamna Dumitrina Mitrea, pare să fi împărțit deja România după scrutinul din 18 mai. Votanții noștri și votanții lui Nicușor Dan. După o campanie mizerabilă, așa cum nu a mai văzut România, cu atacuri joase din varii direcții, căci ambele tabere nu au ratat oportunitatea de a greși, să vii tu, parlamentar AUR, și să declari că ”52,47% au fost nemțenii iubitori de neam, în timp ce 47,53% din spatele lui Nicușor Dan a fost sistemul, același sistem putred care a rupt românii în două, a distrus și îndatorat România!” ?
E inacceptabil. Și, mai grav, e periculos.
Ne întrebăm cu toții: ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi câștigat? Ce tip de discurs ar fi urmat? Ce politici? Ce împărțire a românilor?
Stimată doamnă parlamentar, reprezentați întreg județul Neamț în Parlamentul României, nu doar pe membrii AUR. Nu votați legi doar pentru simpatizanții dumneavoastră. Nu sunteți prezentă doar la evenimentele care convin partidului.
Campania electorală s-a încheiat. Este momentul să ne întoarcem la respect și la echilibru.
N.B. De-a lungul timpului am avut ”plăcerea” să constat astfel de derapaje și la alți reprezentanți ai poporului care păreau să fi uitat despre dreptul oamenilor de a gândi cu mintea lor, greșit sau nu. Este un drept greu câștigat de neamul nostru. Și plătit cu sânge și suferință de-a lungul timpului.
Și mai este un drept: acela de a nu ne fi frică.



