Rezultatul alegerilor de duminică, în care harta întregii Românii sau cum a fost votat masiv de românii din țară și străinătate, ne-a determinat să vedem care este opinia principalilor lideri politici locali, despre mersul treburilor politice.
Demisia premierului Marcel Ciolacu din fruntea Guvernului și numirea, de către președintele interimar, Ilie Bolojan, ca șef al Guvernului, până după turul al II-lea al alegerilor, din 18 mai, a liberalului Cătălin Predoiu, sunt realități politice de ultimă oră.
Principalul om politic care ”a decontat” faptul că liberalul Crin Antonescu, unicul candidat al alianței de guvernare: PSD-PNL-UDMR-minorități nu a intrat în turul al II-lea a fost Marcel Ciolacu, care s-a retras din fruntea Guvernului. Conducerile centrale ale partidelor politice au avut ședințe de urgență, unde discutat ci liderii din teritoriu, situația politică rezultată în urma primului tur de scrutin. Iată declarațiile politicienilor nemțeni:
Dan Laurențiu Leoreanu-președinte PNL Neamț, primar al Romanului

” Am anunțat încă din timpul campaniei electorale că singurul dintre candidați care are în spate o majoritate parlamentară, aceea a PNL-PSD-UDMR și minorități e Crin Antonescu. Vorbind de o majoritate pro-occidentală și pro-atlantică, am spus încă dinainte de turul I că aceste frământări politice nu fac bine pentru țară.
Era de așteptat și atunci ca rezultatele la alegeri să ducă la ruperea coaliției. Noi am avut în cursul zilei de luni, 5 mai, ședință a Biroului Politic Național unde s-a luat decizia ca să asigurăm interimatul, la conducerea Guvernului, și să nu lăsăm România într-o zonă neguvernabilă.
Imediat ce au sosit rezultatele alegerilor, bursele au intrat pe roșu, cursul leului s-a prăbușit în raport cu euro. N-aș fi vrut să am dreptate, După turul al II-lea al alegerilor prezindențiale din 18 mai, se va lua decizia finală. În cadrul ședinței de lucru a Biroului Politic Național, de luni, mi-am exprimat foarte clar punctul de vedere. Se pare că va trebui să ne retragem de la guvernare și să trecem în Opoziție.
Poporul a votat, electoratul are întotdeauna dreptate și și-a manifestat voința prin votul introdus în urnă. Poporul << a dorit țara înapoi și o are >>. Pe cale de consecință după 18 mai, s-ar putea să vedem o guvernare AUR-POT-SOS, care e cazul să-și țină promisiunile electorale și anume că benzina și motorina să se vândă cu 1 leu litrul, că o casă să se poată cumpăra cu 35 mii euro și alte asemenea promisiuni nerealiste.
Nu este exclus să ne îndreptăm spre alegeri anticipate. Asta s-a votat, asta avem. Nu putem să ignorăm votul românilor. În întreaga țară votul s-a îndreptat masiv spre George Simion. Eu am o minimă mulțumire că la Neamț am reușit să-l ducem pe Crin Antonescu pe locul al II-lea și scorul politic la Roman a fost peste media pe județului Neamț.
Aceste rezultate sunt satisfacții destul de mici în raport cu interesul național. Mie chiar îmi pasă ce se întâmplă cu țara asta și cu viitorul ei. Luni, 5 mai, am avut o discuție telefonică cu președintele PSD Neamț, Daniel Harpa. și am stabilit că în județ, indiferent de guvernarea de la București, să acționăm spre binele local, să mergem într-o zonă de echilibru, de păstrare a unei colaborări instituționale, în așa fel încât lucrurile să funcționeze. La Roman relația cu PSD și președintele Lucian Micu e una tot instituțională, corectă. Vorbim de interesul comunității. Ar fi grav ca efectul de domino să destabilizeze întreaga țară”, a declarat pentru ”Monitorul de Roman”, președintele PNL, Dan Laurențiu Leoreanu.
Daniel Harpa, președinte PSD Neamț, președinte a Consiliului Județean:

”În cursul zilei de luni, 5 mai, am participat la ședința Consiliului Politic Național al PSD, unde ni s-a cerut votul pentru demisia premierului Marcel Ciolacu , din funcția de șef al Guvernului.
Ceea ce vă pot spune e faptul că pentru asigurarea stabilității, miniștrii PSD vor rămâne în funcție până după al doilea tur de scrutin, până se va ști cine va fi președintele României. Decizia privind retragerea din coaliție a fost unanimă.
Este vorba despre o reorganizare a PSD și retragerea noastră în opoziție.
Eu trebuie să le mulțumesc nemțenilor și celor care au susținut pe Crin Antonescu, candidatul comun al alianței de guvernare. Suntem mulțumiți că nemțenii au fost în număr foarte mare la vot, cu cel puțin 10% mai mulți decât la alegerile prezidențiale de acum 6 ani.
În cursul zilei de luni, 5 mai, am discutat telefonic cu președintele PNL Neamț, primarul Romanului, domnul Dan Laurențiu Leoreanu, care e un om foarte serios și un politician cu experiență. Am stabilit că la Neamț vom rămâne în colaborare și la CJ unde majoritatea e formată din PSD-PNL și în consiliile locale din teritoriu.
Noi la PSD nu vom susține în turul al II-lea nici un candidat, dar din discuția cu domnul Leoreanu am înțeles că ei vor merge pentru susținerea lui Nicușor Dan”, a declarat Daniel Harpa.



