Conducerea Spitalului Municipal de Urgență(SMU) Roman continuă ca, săptămânal, să facă cunoscut gradul de adresabilitate către unitatea sanitară.
Astfel, conform unui comunicat de presă publicat pe pagina oficială de facebook a unității sanitare romașcane, în intervalul 5-11 mai 2025 la CPU Roman s-au prezentat 787 pacienți, din care 242 au fost internați în diverse secții ale spitalului.
Un număr de 39 pacienți, în stare foarte gravă, au ajuns pe un pat la ATI. 5 pacienți au ajuns la urgențe fiind victime ale accidentelor rutiere. Și numărul pacienților răniți în încăierări a fost foarte ridicat, 10 dintre aceștia având nevoie de îngrijiri medicale.
Numărul pacienților diagnosticați cu afecțiuni neurologice a fost și el foarte ridicat(68). 7 pacienți au ajuns la spital după ce au făcut AVC(accident vascular cerebral). Alți 61 de pacienți au ajuns la spital cu HTA(tensiune arterială) ridicată.
Crește de la o săptămână la alta numărul pacienților cu afecțiuni toraco-abdominalo-pelvino-chirurgicale(121). Un număr de 52 pacienți au ajuns la spital cu plăgi și 96 cu traumatisme. 132 pacienți au primit diagnosticul de sindrom dureros abdominal.
Polițiștii au adus la spital 4 șoferi cărora li s-a recoltat alcoolemia pentru că s-au urcat băuți la volan.
La camera de gardă a secției Pediatrie s-au prezentat în perioada 5-11 mai 256 de copii, din care au fost internați 31.
Au fost trimiși către alte secții 6 micuți. Cele mai frecvente afecțiuni ale copiilor au fost: adenopatii(5), faringo-amigdalite-laringite(24), rinofaringite(6), BDA(14), dispepsie(23), IACRS(27), pneumonii(15).
Din păcate și săptămâna aceasta au fost diagnosticați cu varicelă încă 3 copii. Alți 9 copilași au fost tratați din cauză că sufereau de sindrom dureros abdominal.
La Materniattea din Roman au fost aduși pe lume în intervalul 5-11 mai 2025 un număr de 15 prunci, din care 8 născându-se pe cale naturală și 7 prin operație cezariană.



